مشخصات طرح

صفحه نخست /مقایسه تاثیر اینداکشن لیبر با ...
عنوان مقایسه تاثیر اینداکشن لیبر با اکسی توسین به تنهایی با اینداکشن لیبر با اکسی توسین همراه با پروپرانولول خوراکی و وریدی بر روی سیر زایمان در یک کارآزمایی بالینی تصادفی
نوع پژوهش پایان نامه
کلیدواژه‌ها اینداکشن ، اکسی توسین ، پروپرانولول ، لیبر
چکیده مدت زمان لیبر در زنان مختلف، تفاوت بسیاری دارد و پیشرفت آرام لیبر در زنان نولی پار بسیار معمول است که با عوارض جنینی زیادی همراه است ویکی از علل سزارین اورژانس محسوب می شود .از طرفی اختلال در لیبر به خصوص در جوامع غیر پیشرفته از مشکلات شایعی محسوب می شود القای زایمان در شرایطی که سرویکس برای زایمان نامناسب است، یکی از مشکلات مامایی محسوب می شود استفاده از روش هاایی که برای آماده سازی سرویکس به کار می رود همیشه مد نظر بوده است . تجویز اکسی توسین توسط پزشکان برای طولانی کردن انقباض رحم و کوتاه کردن مدت لیبر به طور روز افزون در حال افزایش است . تجویز اکسی توسین با عوارض بسیاری از جمله دیستوشی در حین زایمان و یا با عوارض خطرناک ناشی از دوز بالا یا اشتباه اکسی توسین همراهی دارد. در سال 2007 سازمان داروی ایمن، تجویز وریدی اکسی توسین را به فهرست داروهای پرخطر اضافه کرد و پیشنهاد داده که جهت کاهش عوارض و آسیب های مادری و جنینی، دوز اکسی توسین کاهش داده شود. یکی از راه های کاهش دوز اکسی توسین، اضافه کردن پروپرانول می باشد . از طرفی دردهای زایمانی که با ترس و اضطراب مادر همراه باشد، می تواند منجر به افزایش میزان کاتکول آمین های خون شود. کاتکول آمین ها شدت انقباض عضله رحم را با تحریک گیرنده های بتا آدرنرژیک کاهش می دهند و موجب اختلال عملکرد لیبر می شود . پروپرانولول مسدود کننده گیرنده بتا 1 و بتا 2 آدرنرژیک می باشد. تحریک گیرنده های بتا آدرنرژیک باعث مهار انقباضات رحم می شود . مشاهده شده که پروپرانول بر روی عضله رحم حامله باعث ایجاد انقباض می شود . و با توجه به عوارض زیاد اکسی توسین چنین به نظر می رسد که پیدا کردن راه کاری مناسب جهت کاهش دوز مصرفی اکسی توسین و کاهش طول سیر زایمان و لیبر بسیار مفید می باشد.
پژوهشگران دائم روشنی (مشاور آماری)، عبدالرحیم افخم زاده (مشاور علمی)، نوشین هادی زاده (مشاور علمی)، شعله شاه غیبی (مشاور علمی)، فریبا فرهادی فر (مجری اصلی)